Suni zeka alanındaki rekabetin en kuvvetli taraflarından bir tanesi olan Amazon, iki eski NSA (Amerikan milli Güvenlik Ajansı) çalışanının kurduğu Harvest.ai adlı girişimi satın aldı.

Satın almanın AWS yani Amazon Web Services birimi tarafından yapıldığı paylaşılıyor ki San Diego merkezli atılım de şirketlerin sunucu tabanlı siber hırsızlıklardan korunmasını sağlamaktadır. Harvest’in geliştirdiği makine öğrenimi ve yapay zeka temelli teknoloji şirket sunucularından fikri mülkiyet hakları yada başka mühim belgeleri aşırmak arzulayan tehlikeleri tetkik edip tedbir alıyor.

Amazon satın alma meselesinde resmi bir bilgi paylaşmıyor fakat Techcrunch‘ın kaynaklarına göre Amazon Harvest.ai için 19 milyon dolar ödemiş. Eylül 2014’te kurulan Harvest, Mart 2015’te Trinity Ventures’den 2,3 milyon dolar tohum yatırımı almış ve girişimin 12 kişilik ekibinin yeni adresi Amazon’un Seattle’daki merkezi olmuş.

AWS’nin güvenliği
Her ne kadar bir e-ticaret devi olarak ansak da Amazon’un son yıllarda sunucu ve bulut bilişim tarafında yoğun şekilde hızlı ilerlediği malum. Dolayısıyla Harvest satın alması yalnızca Amazon’un kendi verilerini koruma altına almasını değil, AWS müşterileri için de önem taşıyor. Zira AWS Cloud Security ve Amazon ınspector bu gibi hizmetler Harvest teknolojisiyle yakından ilişkili.

Teknoloji şirketlerinin veri hırsızlığı amacıyla uğradığı siber saldırıları düşünürsek Amazon’un anlamlı bir satın alma yaptığını söyleyebiliriz. öteki yandan Google ve Microsoft’un kurumsal bulut bilişim tarafında Amazon’un peşini bırakmayacağını söylemeye gerek dahi olmadığını düşünüyorum. Rekabeti izlemeye devam edelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here