1925 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanlığı ve iki kez başbakanlık Bülent Ecevit siyaset adamlığının yanı sıra gazeteciliği ve şairliği ile de tanınır.

İstanbul da doğan Ecevit, hukuk profesörü ve bir dönem Kastamonu milletvekilliği yapmış olan olan Fahri Ecevit ressam Nazlı Ecevit‘in oğludur. Orta öğrenimini Robert Kolejinde tamamladıktan sonra eğitimine Ankara’da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Fizyolojisi bölümünde devam etti.Öğrenciliği sırasında bir yandan da Basın Yayın Genel Müdürlüğünde çalışıyordu. 1946’da Rahşan Aral ile evlenen Ecevit aynı yıl yüksek öğrenimini yarıda bırakarak Londra’da Türk Büyükelçiliği Basın Ataşeliğinde görev aldı.

1950’de yurda dönen Ecevit Cumhuriyet Halk Partisi’nin yayın organı Ulus Gazetesinde çalışmaya başladı. Yazarlığının yanı sıra yönetiminde de görev aldığı Ulus 1952’de kapatılınca Halkçı ve Yeni Ulus gazetelerinde mesleğini sürdürdü.

Ecevit, 1954-55 yıllarında ABD’de Kuzey Carolina’da çıkan bir gazetede üç ay konuk yazarlık yaptı. 1957 de kazandığı Rockefeller  bursu ile ikinci kez gittiği ABD’de Harvard Üniversitesinde sekiz ay sosyal psikoloji ve Ortadoğu tarihi alanında çalıştı. Aynı yıl yurda dönerek Cumhuriyet Halk Partisinden Ankara milletvekili oldu. 1959’da parti meclisi üyeliğine seçilen Ecevit 27 Mayıs 1960’tan sonra oluşturulan Kurucu Meclis’de göre aldı. 1961’de Zonguldak milletvekili olarak yeniden meclise girdi. 1961-65 arasında İsmet İnönü başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinin üçünde de çalışma bakanı olarak görev yaptı. Bu dönemdeki çalışmalarının Ecevit’in geniş kitlelerce tanınmasında önemli etkisi vardır. İşçilere yeni hakların tanınmasında, grev ve lokavt konusunda yasaların çıkarılmasında öncü olmuştur.

29 Mayıs 1977, İzmir

Bülent Ecevit sonraki yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi içindeki bölünmelerde hep İsmet İnönü’nün yanında yer aldı. Ama, 12 Mart 1971 askeri darbesinin hemen sonrasında İsmet İnönü askeri yönetimin kurduğu hükümeti destekleyince Ecevit bu karara karşı çıktı ve genel sekreterlik görevini bıraktı. Soruna çözüm bulmak için toplanan parti kurultayı Ecevit’i destekleyince İsmet İnönü genel başkanlıktan ayrıldı. 1972’de toplanan kurultay Ecevit’i genel başkanlığa seçti…

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here