Robinson Crusoe’nun yazarı Daniel Defoe İngiltere’de dergi yayımcılığını ilk başlatanlardan biridir. Defoe The Review adlı dergiyi 1704-13 yılları arasında yayımşadı. Bu dergide yazdığı siyasal içerikli yazılar çoğunlukla hükümet yetkililerinin tepkisini çekti.

Çocuklar için ilk süreli yayın ise 1788 de çıkan The Juvenile Magazine‘dir. Bu dergide öyküler, denemeler, oyunlar, bilmece, şiir, resim ve haberler yer aldı. ABD’deki ilk çocuk dergisi 1789’da Children’s Magazine (”Çocuklar Dergisi”) adıyla yayımlandı.

                             

Türkiye de yayımlanan ilk dergi olan Vakayi-i Tıbbiye (1849) bir meslek dergisi niteliğindeydi. bir aile dergisi olarak yayın yaşamına başlayan Servet-i Fünun (1891) ise sonradan bir edebiyat akımının öncüsü oldu. Edebiyat, moda, çocuk bakımı gibi konulara eğilen kadın dergileri 19. yüzyılın sonunda çıkan İnsaniyetten başka, Mehasin (1908), Demet (1908) ve Kadın‘dır. (1911).

Başlangıçta çocuklar için çıkarılan dergilerde eğitim amacı öne çıkıyordu. 19. yüzyılın ortalarına doğru ABD ve Avrupa da yayımlanan çocuk dergilerinde ise eğlence eğitimden daha önemli duruma geldi. ABD’de 1827 yılında kurulan Youth’s Companion (Gençliğin Dostu) adlı dergi, 102 yıllık yaşamı ile en uzun ömürlü çocuk dergisi oldu. 1873-1939 yılları arasında yayımlanan St. Nicholas adlı derginin ise çocuk yayınlarının gelişmesine büyük katkısı oldu. Bu derginin yazarları arasında Howard Pyle, L. May Alcott, Rudyard Kipling, Jack London vardı.

                                     

Bugün dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde çocukları eğitmek, yönlendirmek ve eğlendirmek amacıyla dergiler yayınlamaktadır.Bunların bir bölümü dilden dile çevrilmekte ve çocuklar arasında  ortak bir dil yaratmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here