YETİŞKİNLERDE DIŞ KALP

                                                     MASAJI

Kalbimiz yaşadığımız sürece sürekli kasılıp gevşeyerek çalışır. Yetişkin bir insanda kalp hızı, 60-100 atım/dk. arasındadır. Hasta veya yaralının solunum, öksürük gibi yaşamsal refleksleri gözlenmiyorsa dolaşımda yok demektir. Bu durumda, hemen dış kalp masajına başlanmalıdır.

KALP MASAJI AŞAĞIDAKİ GİBİ UYGULANIR:

  • Kalp basısı uygulamak için göğüs kemiğinin alt ve üst ucu tespit edilerek alt yarısına bir elin topuğu yerleştirilir.

   

  • Diğer el bu elin üzerine yerleştirilerek parmaklar kilitlenir. Üstteki el ile altta bulunan el yukarıya doğru çekilerek alttaki elin ayası ve parmaklarının hasta veya yaralıya temas etmesi önlenir. Aksi durumda uygulanan güç dağılır.
  • Dirsekleri bükmeden omuzlar düz şekilde ve hasta veya yaralının üzerine tam dik olacak şekilde pozisyon alınır. Omuz ve bel kaslarından kuvvet alınmalıdır. Basıyı tam uygulayabilmek için hasta veya yaralıya yakın mesafede durulmalıdır.
  • Göğüs kemiğine 5 cm (yandan bakıldığında göğüs yüksekliğinin 1/3’ü kadar) çökecek şekilde bası uygulanır. Basınç aşağı doğru ve dik olarak uygulanmalıdır. Basınç, sadece göğüs kemiği üzerine uygulanmalı, eller sabit tutulmalı, hareket ettirilmemelidir.
  • Göğüs kemiğine bası uygulama ve kaldırma ritmik olarak yapılmalıdır. Uygulamaya 10, 11, 12, …30 diye sayılarak 30 bası şeklinde devam edilir. Bu sayede bası ve gevşeme arasındaki zaman eşitlenmiş olur. Kalp masajı dakikada 100 bası olacak şekilde uygulanır.

 

ÖNEMLİ: MUTLAKA TÜM İNSANLIĞIN ZORUNLU OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM KALP MASAJI HERKES TARAFINDAN BİLİNMESİ GEREKİR. SİZİNDE BİLDİĞİNİZ ÜZERE İLK YARDIM HER ZAMAN HAYAT KURTARIR.!!!

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here