Alphabet, Google’ın yeni kardeş şirketi Waymo‘nun sürücüsüz otomobil yerine araç yazılımı ve donanımı geliştirmeye odaklandığını paylaşmıştık. Gelen yeni bilgiler ucuzlayan teknolojik altyapıyla yarı otonom vasıtaların çok da uzakta olmadığını gösteriyor.

Bildiğiniz gibi sürücüsüz vasıtaların en ciddi parçası LıDAR adı verilen laserli cisim-ara tanımlayıcı sistem. Waymo’nun CEO’su John Krafcik, Detroit Auto Show’da yaptığı açıklamaya göre bir kaç yıl önce 75 bin dolara mal olan bu sistem artık yüzde 90 daha müsait fiyata mal edilebiliyor. Bu açıklama da ucuzlayan teknolojinin yani sürücüsüz araçları trafiğe daha hızlı dahil olabileceğini gösteriyor.

Waymo, daha önce LıDAR sistemini Velodyne adlı bir şirketten temin ediyordu ve ilk araçlarında bu sistemi kullanıyordu. Kendi LıDAR sistemini geliştirmek için mühendis arayışına giren Alphabet/Waymo, görünüşe bakılırsa bundan böyle 7,50 dolar civarında bir maliyetle bu sistemi araçlarında kullanabiliyor. Keza son devirde test aracı sayısını artıran Google’ın otonom araçları şu ana kadar 2,üç milyon mil katetmiş halde.

2020 yılında otonom sürüş teknolojisini hazır bir hale getirmesi beklenen Waymo elbette her şeyi hazır bir hale getirmiş ve fiyatı sabitlemiş değil. Velodyne ile yapılan çalışmalarla şu anda LıDAR sisteminin fiyatı 8 bin dolarla 30 bin dolar arasına indirilmiş. Velodyne’in işin arasında olması güzel sebebiyse Velodyne’in yatırımcıları arasında Ford ve Baidu da bulunuyor ve söz konusu sistem farklı markalar yönünden da kullanılabilecektir.

öteki yandan Google’ın yani Alphabet’in veri kazanımı için teknolojiyi parasız sunmaktan çekinmeyen bir şirket olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu eğilimin sürücüsüz araç tarafında yansıması beklediğimizden daha büyük bir değiştirmek birlikte getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here